Mahmut Tolon

mahmut tolon population evolution articles books kitaplar makaleler

Sandy Amerika ve Ege Bölgesi – Elektrik kesintileri


Allah Kolaylık versin, devrilen ağaçlar, elektrik kesintisi, denizin kabarıp sokakları dere haline getirmesi.  Bazı yerlerde kar. Wall Street sular altında, dünya borsaları şaşkın.  ABD de bir süper fırtına var.

Kızım 15 yıldır oralarda olduğundan doğal olarak olabildiğince  mukayese ediyorum. Elektrik orada son 2003 yılında kesilmişti. O zamandan beri iki kez bakım için birkaç dakikalığına, o da  önceden haber verilerek kesilmiş.   Şimdi de saatlerdir kesildi ve korkarım tekrar gelmesi birkaç gün sürebilir. İnternet ve telefonlar çalışıyor.

Burada böylesine bir felaketi düşünmek bile istemiyorum. Elektrik zaten – haber vermeden haftada bir kesiliyor. Bazen saatlerce. Kışın soğuktan yazın sıcaktan kesiliyor arada yağmur yağınca kesiliyor.  Neden ise teknoloji ile  barışık değiliz.

Elektrik oturduğum yere gelsin diye masraf edip trafo satın almak zorunda kaldım.  Elektrik  sözüm ona özelleşti.  Eskiden jeneratör almak bile yasaktı. O kanunları kaldırdılar mı bilmiyorum. Enerji üretimi devletin tekelinde idi. Şimdi de güneş enerjisine yatırım yapıp elektriğin bir kısmını üretebilirim ama daha kararname düzenlenmedi. Bakalım önümüzdeki aylarda veya yılda düzenlenecek.

Politikacılara kıyak emeklilik düzenleneli çok oldu.  Tedaş’ta da mühendisler her ay maaş alıyorlardır herhalde. Bu denli zor mu elektriği idare etmek değerli mühendisler, müsteşarlar, bakanlar?  Tedaş böyle de Telekom farklı mı?

Korkarım birkaç hafta sürecek New York ve civarının toparlanması. Toparlanmanın süratine ve etkinliğine göre seçim yapılacak veya yapılmayacak ve  Başkan Obama  tekrar seçilecek veya seçilmeyecek.  İşte böyle durumlar. Allah o yöredekilere kolaylık versin.  Allah bizim mühendislerimize ve politikacılarımıza  da zihin açıklığı ve çalışkanlık versin. Umuyorum  New York ve komşu eyaletlerde yaşananlar korktuğum gibi atmosferdeki karbon yükümüzün bir ön faturası değildir ve buzulların erimesi ile çok daha fazlasını yaşamayacağız önümüzdeki yıllarda.

Advertisements

October 30, 2012 - Posted by | Makaleler / Articles

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: