Mahmut Tolon

mahmut tolon population evolution articles books kitaplar makaleler

Öne Doğru Kaçış


Babam Yassıada’da yatanlardan idi, ben geleneksel sağ seçmenim.  Bu seçimde kime vereceğimi bilmiyorum ama kime vermeyeceğim artık kesin.

Hatay’da “ CHP demek din istismarı demektir”  Torbanın ağzı yok ki büzesin.  Ne tutarsa, ağzına ne gelirse: “montajcı, dublajcı haşhaşin, çete!,cibiliyetsiz,şerefsiz ““Biz hizmetkar olmaya geldik” Korumalar ordusu. (İnönü’den sonra Bayar Cumhurbaşkanı olduğunda ilk göze batan onlarla araçtan sonra  sadece 2 refakat aracı ile yola çıkmasıydı) Erdoğan maşallah yanında ordu olmadan çarşı pazar dolaşamıyor.

Başbakan   öne doğru kaçıyor,  bir son seçim ve iyi bir netice muhtemelen başı dik olarak siyaset sahnesinden çekilmesine olanak verecek sanıyor sanki. AKPliler de büyülenmiş gibi son seçim neticelerini bekliyorlar. Cumhurbaşkanı dahil.

Arada kendi kalesine (twitterde)  bir gol atıyor, ama  boşver olacak o kadar! “Zaten oy verecek olanların çoğu   internet kullansa bile twitter kullanmıyorlardır” diye düşünüyor  herhalde.  Tam gaz, öne doğru kaçış stratejisine devam.

Allah rızası için Erdoğan’ın bu hallerini Bayar, Menderes ile mukayese etmeyelim.  Kıyas kabul etmeyen bir kalite farkı vardı. Birinci ürün biçildi. İkinci ürün olarak Demirel sahneye çıktı.  Ayni kalite belki değil ama pragmatik ve çok zekj bir adam ve eşi Nazmiye Hanım, tam bir hanımefendi idi.

Ondan önce de Başbakan eşlerininin piyasada dolandıklarını görmemiştik. Çocuklarının da akçeli işlere bulaştıklarına.  Hala da batı ülkelerinde ayıp, hatta    istifa nedeni olarak addedilir.

Birinci kez budandı, İkinci kez budandı, ortaya Özal çıktı. Gene de solun balvermez liderleri ile mukayese edince  icraat bakımından, genel seviye farkı vardı.

Davulcusu, jaguarcısı, papatyası  ve “zarif  ve zevk sahibi” ikinci eşi ile  Istanbul iş çevrelerinin aile ile iş konuşmaları vs. ile,..  Özal; Demirel’den sonraki sağ nesil politikacıyı temsil etti.

Tansu Çiller “sağ liderlerin” bir dibe vurması idi. “Suna abla” çiftlik sahibi oldu. Abd de AVM alındı .   Hapis falan olmadı, sahi neden olmadı?

Bence Erdoğan da kendine has  uç bir  temsilci.   Umarım sağ bundan sonra  daha düşünerek konuşan ve kişisel zaaflarını daha iyi kontrol edebilen liderler çıkartır.

Eh, bu denli sık kasatura ile budanınca da ortaya  bu topraklardan politikacı olarak bu  son seviye çıktı.

Artık bu vıcık vıcık  politik ortamdan, küfürbaz konuşmalardan had safhada  sıkılmış bir seçmen olsam bile,   bence  Erdoğan hükümetleri birçok yeniliğin önünü açtı. Devlet hastanelerini organize etmesi,    Askeriye tutumu  (hernekadarı eski ortakları şimdi çete diye adlandırdığı  kesime yazılırsa yazılsın ve hernekadarı konjunkturel olursa olsun), Kürt  açılımının önünü açması bile (bazılarınca  vatanı satmak gibi algılansa bile) bence başarılı reel politika idi.

Ben bu başkan başında olduğu sürece AKP ye oy vermem.  Bir parti, kendi içindeki dinamiklerle liderlerini kontrol edebilmeli.

Advertisements

March 23, 2014 - Posted by | Makaleler / Articles

4 Comments »

 1. Fatin Rt,Koraltan,Basri Akta gibi aile dostlarnn Menderes’in baz ok yanl politikalarna kurban edilmesine,o travmatik gnlere yakn tank oldum. Aileler aras dayanmay-sol kkenli bir aile ocuu olarak-ve durumalarn banalliini gayet iyi-belki de biraz baz konumalardan- anmsyorum.ok ac gnler yaand…. Ve o nezih jenerasyon ve nezahat kavram o gnlerden balayarak yok olmaya balad.. Politikalarmz o tarihlerden balayarak ABDden ynlendirildi,okullarda beslenme saatlerinde nmze konan turuncu kauuk gibi peynirleri de gayet iyi anmsyorum.Marshall yardm v.s……

  Kurtulu sava ve devrimlerden sonra ne olduunu anlamaya alan gariban yurdum insan birden demokrasi ile buluunca ne yapacacan ard.

  aknlklar,yanl politikalar,ayamza dolanan bar gnllleri,ABD gibi 100 yllk politik stratejiler retemeyiimiz-sa ve soluyla- giderek eitimsizletirilmemiz ,iyi eitimli ve entellektellerin politik arenaya uzak duruu…..sonu…….kelimeler yetersiz!!!!!

  Askerin programl bir biimde kullanlmas ve bu denli ypratlmas ise iin en tehlikeli ksmdr, savalarla yaratlm bu lkenin ‘Krt alm’gibi trkadan numaralarla, kafasnn kartrlmas oyunu ise ok nettir ve zcdr. Huzur iinde yaamak isteyen tm dostlar ciddi dnmeye davet ediyorum,halihazrda nmzde ooook ar bir fatura var.

  Comment by Nimet Yegin | March 23, 2014 | Reply

 2. Son cümle en güzeli. Keşke o dediğin dinamikler olabilse ama bu partiler kanunu, seçim sistemi ile hayal.

  Bu son yazından sonra herhalde Hasan Abi ile aran adamakıllı bozulur 🙂

  23.03.2014 04:08 tarihinde, Mahmut Tolon yazdı: > WordPress.com > mtolon posted: “Babam Yassıada’da yatanlardan idi, ben geleneksel sağ > seçmenim. Bu seçimde kime vereceğimi bilmiyorum ama kime vermeyeceğim > artık kesin. Hatay’da “ CHP demek din istismarı demektir” Torbanın > ağzı yok ki büzesin. Ne tutarsa, ağzına ne gelirse: “monta” >

  Comment by Murat Yapça | March 23, 2014 | Reply

 3. Mahmut bey, bir lideri tipine, giyinişine, seçtiği cümlelere, yaşam stiline göre değerlendirmek bana göre hata. Ne demişler, ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz görülür şahsın rütbe-i aklı eserinde” Cumhuriyet tarihimizde bu kadar başarılı işler yapan, tabanı, dar gelirliyi birinci plana alan bir lider gelmedi. Aman bunun hiç olmazsa kıymetini bilelim. Bu memlekete gelmiş, son derece başarılı çok az lider var zaten…Celal Bayar, İktisat vekilimiz, başvekilimiz, Cumhurbaşkanımız, muazzam işler yapmıştır. Menderes’i de ortaya çıkaran, elinden tutan odur. Adnan Menderes büyük işlerin adamı, Turgut Özal halkımızı adeta komplekslerden kurtardı, güven verdi ve Recep Tayyip Erdoğan, on senede ekibi ile birlikte yaptığı işler, geleceğinin teminatıdır…Bizim halkımızın bir kısmı tuhaftır Bayar’ı sevmez, Yassıada’ya attı 78 yaşında intihar noktasına getirdi, bunları yaparken Atatürk Atatürk diye yaptılar. Halbuki Bayar Atatürk’ün göz bebeği idi… Menderes’i astılar, Özal’ı öldürdüler. Tayyip Beyinde ayağını kaydırmaya çalışıyorlar. Mazoşist miyiz, kalkınmamak mı istiyoruz belli değil…Allahtan bu kesim etkin de olsa Türkiye’nin üçte biri…

  Comment by H.Emre Oktay | March 23, 2014 | Reply

 4. “Eh, bu denli sık kasatura ile budanınca da ortaya bu topraklardan politikacı olarak bu son seviye çıktı.”Her şey bu cümlede anlatılmış.

  Comment by Ragıp TOPAL | March 23, 2014 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: