Mahmut Tolon

mahmut tolon population evolution articles books kitaplar makaleler

Çekirge


 

 

 

Bir zıplar, iki zıplar. Davutoğlu daha yumuşak bir üslup ile olaylara yaklaşıyordu. Doğrusu çiftlik kahyası veya işçinin işten çıkartılması bile daha zor olabilir bugünün dünyasında. “Ben atadım, ben aldım” oldu bu biraz.

 

 

MHP umut haline mi geliyor, bilemedim. Bakalım oradaki organizasyon nasıl olacak? Can havli ile insanlar koltuk ve güç kavgasında. Akşener güzel bir resim çiziyor. Çok da popüler olma yolunda.

 

Doğal olarak vefa iyi bir olgu ama Erdoğan’ın başkan olmasında hiç mi Baykal’ın katkısı yok? Rize’den milletvekili olmasını o sağlamadı mı? Hiç mi Bahçeli’nn katkısı yok? Meclis başkanı seçimi onun sayesinde olmadı mı?  Ortam ve durum hep değişim içinde. Kişiye vefa ve ülkeye “vefa”? Değişen dünyada ayni su ile iki kez yıkanmak mümkün değil. Davutoğlu öyle veya böyle anlamlı bir güç haline geldi artık seçmen gözünde. Gül ve Arınç gibi. Ama biat kültürü farklı bir şey anlaşılan.

 

Kamuoyu başkanlı sisteme karşı idi hani; ama AKP yi seçti son seçimlerde ve Davutoğlu başbakan idi. İnce çizgiler. Son başbakanı mı gördük, yoksa başkanlık hevesinin bir taraflara toslamasını mı?

 

Davutoğlu’nun birkaç AKP başkanı ataması ihanet olarak algılandı.   Davutoğlu’nu Erdoğan getirdi ve götürüyor. Kanunen “sorumsuz bir başkan” idaresindeyiz. Haydi bakalım hayırlısı.

 

Tek adamlığın sorunu bu, insan yalnız kalıyor sonunda damadı kızı vs derken. Bu kongrede AKP içinden bir ses çıkacağına inanmıyorum. Ama önümüzdeki seçimler ilginç olabilirler.

 

Mutlak güç şaşırtıyor. Tarihte hep gördük. Atatürk de silah arkadaşlarından iktidarda tek tek ayrılmamış mıydı? Görmeye de devam edeceğiz. İlginç bir dönem içindeyiz ve kırılana kadar da hırslar devam edecek anlaşılan. Tuzaklar, aldatmalar. Sade güçlü olan aldatılınca mı haklı oluyor? Bir gün oturup Yassıada ile Silivri’yi mukayese edeceğim. Tabii, görebildiğim kadarıyla.  Çevremiz ateş çemberi ve kişisel hırslar mı çok fazla ön planda acaba?

Advertisements

May 5, 2016 - Posted by | Makaleler / Articles

2 Comments »

  1. Filmin ikinci yarisi basladi😃

    Comment by Zafer caner | May 5, 2016 | Reply

  2. Dusunce derinliginizi ne yazik ki siyasi analizlerinizde goremiyorum. BAkis aciniz medya tarafindan sekillendirilmis klasik `elit-entel-dantel` bakis acisi. Bence `ya, birseyler var, birseyler oluyor` u sorgulamanin vakti geldi de geciyor…(Bugun gazetelerin birinde gordum, `Son BAsbakan`, anlamaya calismakta fayda var. Erdogan Ozal olmayacak, omru vefa ederse…)

    Comment by zk | May 6, 2016 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: