Mahmut Tolon

mahmut tolon population evolution articles books kitaplar makaleler

Türkiye’de Eğitim Sorunu, Tek Kanunla Kolaylamak


 

 

 

Türkiye’nin en büyük sorunu eğitim. Bu cümle komik gelebilir çünkü partiler sınav günleri bile aileleri ile milyonlarca insan yollarda iken bir beyanat verecek kadar olayı önemsemiyorlar. Eğitim geleceğimizi belirleyecek öge.

 

 

Zaten Milli Eğitim Bakanlığının durumu da ortada.   Çocuklar bir oraya bir buraya at yarışı köleleri gibi çalışıyorlar. ODTÜ ye girmek mi?  Girince zaten çocuk tükenmiş neredeyse, esas eğitimin başladığı noktada!

 

Çocuklara özgüven vermenin bir yolu var. Erişkin muamelesi yapmak. Fikrini tekrar tekrar sormak.   Zaman içinde fikir ve düşüncenin önemini kavramalarını sağlamak.

 

Çocukları merak etmekten alıkoyan, “icat yapma!” diyen yaklaşımımızı değiştirmemiz gerek.

 

Bir tek kanun ile. Olaya kökten yaklaşarak.   18 yaşında asker olup can verebiliyorlar mı? Oy verebiliyorlar mı? O zaman onlara erişkin muamelesi de yapmamız gerek. Kanun ile.

 

Teklifim basit 14 yaşından itibaren çocuğa (tabii ailesi dışında- yani kamu alanında ama eş dost çevresinde) siz diye hitabetmek.   Lise’de kesin siz diye hitabedilmesi öğretmenleri – evet bilhassa öğretmenleri tarafından. Ve 18 yaşına geldiğinde bir genç kıza   ve bir delikanlıya kanun ile “siz” denilmesini sağlamak. Aksi takdirde 1000 TL ceza.

 

Yani kalfa “siz” olmalı, çırak “siz”. İşyerinde bilhassa.   Eğer bu ütopik gibi görünen zihnimizdeki engeli aşarsak çocuklara ve topluma inanılmaz imkanlar sağlayabileceğiz.

 

 

Yoksa Müdür hep “siz” memur hep “sen” kalacak. Hekim “siz” hasta “sen”. Subay “siz” asker “sen”.   Böyle bir kanun örneğin Almanya’da var ve bence çocukların özgüveninin artmasında Almanya’nın en araştırmacı bilim insanlarını çıkartan ülkelerden bir olmasında anlamlı bir kök neden.

 

 

Nasıl yere çöp atmamayı öğrenmekte isek, çocuklara birey muamelesi yapmayı da öğrenmemiz gerek. Neden mi? Çocuk çırak olabilir ama bir sporda şampiyon veya çok iyi bir besteci veya bir matematik dehası, lisan konusunda inanılmaz bir yetenek. Çocuğa çocuk yaşta benliğinin gelişmesi için bir alan tanımak gerek. Zaten bundan bir cacık olmaz diye yaklaşırsanız, olmaz. Olamaz.

Advertisements

May 14, 2016 - Posted by | Makaleler / Articles

1 Comment »

 1. Teşekkür ederim ve kutlarim.Mevcut ancak böyle özetlenebilrdi.
  Çocuklarıma “adam” olmalaŕı konusunda elimden gelen eğitimi verip okula gönderiyorum.
  Öğretim onlarin işi olmalı diye.Sonu hayrolsun..
  Saygılarimla.

  Like

  Comment by fatosyesim | May 14, 2016 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: