Mahmut Tolon

mahmut tolon population evolution articles books kitaplar makaleler

Sağlıkta Değişen Dünya : Gözlük Fiyatları


Artık cep telefonu ile EKG çekmek mümkün. Ben yaklaşık 7 aydır kullanıyorum. Yakında bu uygulama yaygınlaşacaktır. EKG çekip, hekiminizin e posta adresini biliyorsanız ona yollayabiliyorsunuz. Eğer tabii, hemen bakacak bir hekim tanıyorsanız! En ucuz EKG cihazı birkaç bin TL iken oldu birkaç yüz TL!

Bu yazıda da korkarım gözlükçülerin kızacağı, ama gözlük kullananların sevineceği bir gelişmeden bahsedeceğim.

Ben yedi yaşımdan beri gözlük kullanıyorum. Genelde hep ayni tip gözlük alıyorum. 1950 lerde ne veriyorlarsa onu. Bir ara çok demode idiler şimdi gene çok moda oldu o tip.

Yeni bir gözlük takınca öyle veya böyle birkaç gün insan yepyeni bir elbise giymiş gibi değişiyor.

Hepsi birbirine benzese de gözlük almak isteyince kolayca 300-400 TL çerçeveye ve en az bir o kadar da lenslere verebiliyorsunuz. Eh doğal olarak numaralı bir güneş gözlüğünü kaybedince üzülüyor insan.

Hele multifokal, antireflü falan gibi kelimeler fiyata karışınca. Eyvah, eyvah! Çerçeve pazarlık ile 300 TL ye düştü köşedeki Optik dükkanında, ama camlar en iyisinden olsun deyince eh bir 800 TL ek ödeme gerekiyormuş. Kader utansın.

Halbuki dünyadaki çerçevelerin %99 dan fazlası Çin’de yapılıyor. Orada örneğin İsviçre’ye, Almanya’ya, Japonya’ya gidiyor bir marka etiketi yapışınca da 1 tl lik gözlük oluveriyor 600 TL .

İnanmıyorsanız internette biraz vakit geçirin, yüz veya beş yüz gözlüğü toptan alırsanız çerçeve başına bir dolar, haydi bilemediniz 2 dolar verebileceğinizi göreceksiniz.

Pekiyi camlar? Optisyen olmadan nasıl çerçevenin doğru olacağını bileceğim?

Her   çerçevenin kolunda burun genişliği, kol genişliği sayılar halinde yazar. Bir büyüteç ile kolayca okuyabilirsiniz. Ortaokul mezunu her insan da bu ölçülerin hangisinin hangisi olduğunu anlayabilir biraz uğraşınca. İnternet sitelerinde de yardım edici bilgiler var.

Bir ölçüye daha ihtiyacınız var: iki pupilla “gözbebeği” arasındaki mesafe. Cetvel ile tek başınıza kendiniz ölçebilirsiniz, çok basit, veya bir arkadaşınız sizin için ölçer veya göz doktorunuzdan rica edince o ölçer ve reçeteye yazar. Camlar dahil 40 TL ye bolca gözlük bulabileceksiniz SGK katkısı falan olmadan. Çoğu site bir tane alınca ikincisini bedava veriyor.

Ben şahsen bu yıl üç adet gözlük alacağım ve sonunda camlar dahil 100 TL civarında bir ödeme yapacağım. Goggles 4u, selectspecs, Zenni veya Dealxtreme sitelerine bir göz atın. Olmadı, İngilizce bilen bir dostunuzdan yardım alın. Gözlük başına en az 500 tl daha az harcama ile kolayca bir numaralı gözlük sahibi oluyorsunuz. Belki de neden kalabalık merkezlerde bu kadar çok Optik mağazası açıldığını da anlamak kolaylaşıyor bu bilgi ışığında. Ben gidip bir mağazada bu bilgilerle pazarlık etmeye kalktım: kızdılar! Haklılar da, dükkan kirası SGK, elektrik, su nasıl ödeyecekler?

Göz doktorundan randevu aldım.   Numaraları internetten paylaşacağım ve gözlükleri de ayni yoldan seçeceğim. Bu sene alacağım üç gözlükten bir tanesinde de renkli kollar olsun ki, modayı takip etmediğim sanılmasın!

Advertisements

November 12, 2016 - Posted by | Makaleler / Articles

3 Comments »

 1. Ha haaa .. Mahmut gözlükçüler sahiden kızacak….

  Like

  Comment by Nejat Kutup | November 12, 2016 | Reply

 2. Bize de önderlik et hocam..Ama ben Chanel çerçeve, Zeiss cam antiröfle istiyorum, bu markalara yapan Çin fabrikasından….olmazsa olmazlarım.. Var mı sende? Önderliğin için de layık, yakışır bir ücret ekleriz, merak etme.!!.
  Şaka bir yana o optik işi o kadar basit değil hocam…Pupil aralığı vs. ölçümler hassasiyet gerektirdiğini sen de bilirsin… Ama gözlük fiyatları malzemesinin ederine göre gerçekten pahalı…Her şey bir yana, senin gibi bilimden yana birinin 100 TL ye üç gözlük almak gibi yaramazlık yapacağını düşünmüyorum..

  Like

  Comment by sündüz tanergeç | November 12, 2016 | Reply

 3. BENİM DE YENİ GÖZLÜĞE İHTİYACIM VAR, MULTİFOCAL CAM SEÇME OLANAĞI DA VAR SA BİRLİKTE SİPARİŞ VERELİM, SON GÖZLÜĞÜM YARI FİYATINDA HALA 2500 TL İDİ. YENİSİ İÇİN EN AZ İKİ KATI LAZIM, BİR DE ÇERÇEVE, DÜŞÜNÜNCE BAŞIM AĞRIDI GÖRÜŞÜRÜZ SELAMLAR

  12 Kasım 2016 11:18 tarihinde Mahmut Tolon yazdı:

  > mtolon posted: ” Artık cep telefonu ile EKG çekmek mümkün. Ben yaklaşık > 7 aydır kullanıyorum. Yakında bu uygulama yaygınlaşacaktır. EKG çekip, > hekiminizin e posta adresini biliyorsanız ona yollayabiliyorsunuz. Eğer > tabii, hemen bakacak bir hekim tanıyorsan” >

  Like

  Comment by hazel ergen | November 14, 2016 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: