Mahmut Tolon

mahmut tolon population evolution articles books kitaplar makaleler

İsa’ya da, Musa’ya da Yaranamamak ve Suriye’de Barışa Doğru


Aslan Reis!

Yazdıklarımla dostlarımı kızdırıyorum farkındayım. Ne yapayım benim de fıtratımda bu varmış anlaşılan. Her dangalak yanlış anlayacak diye susup bilge pozlarına bürünmek mi gerek illa? Estağfurullah ve haşa bilge milge olmak için çok dengesiz bir garibanım ben. Hala olmadık yerde bazen de yanlış yere ısıran.

Aslan Reis!   Filmi görmedim ve seyredeceğimi de sanmam ama bakınız dostlar yiğidin hakkı da yiğide. Öyle veya böyle Ruslar Türkler ve ABD liler masaya oturdular mı olayı çözmek için? Helal sana Reis! Ya’hu daha bir kaç hafta önce Türkler masada olmasın oyunlarında değil miydi bunlar. Afif Sıddıki dostumdan kalan rakıyı öğle vakti içip çağlar tarih öncesi falan ile bir yazıya başlamıştım ki haberlerde ABD Rus ve Türk askerlerinin toplantısını gördüm.

Tabii ki referandumda hayır, tabii ki hala bölge milletvekilinin bir reis, başkan falan tarafından “tayin” edilmeden bölge halkı tarafından seçilmesine evet! Tabii ki darbelere hayır! Bu düşüncelerimde değişen bir şey olmadı. Amma velakin bu masaya oturma olayına da sevindim doğrusu. El falan yükseltilmeseydi bu olmayacaktı. Bu “barış öncesi askeri toplantıyı da Reis kardeşimize borçluyuz!   Yaaa güzel çocuklar, hep öyle uyum uyum uyuyarak ileriye gidilemiyor! Uzlaşmanın yolu da uzlaşamamadan geçiyor kardeşler.

Hayır dersin kızarlar, evet dersin gene kızarlar veya “hah şöyle yola geliyorsun” falan derler. Ulan ben İlhan Arsel’in hakkını teslim ettiysem onun yoluna falan girmiş değilim. Sadece muayyen bir safhada olanların faydalanabileceği bir kitabın, bir çalışmanın hakkını vermeye çalışmışım.

Keşke o masada İranlılar da olsaydı, ama onların “hakkını” Ruslar temsil ediyorlar anlaşılan. İsrail i de ABD “yeterince” temsil ediyordur. Daha önce Wahhabilik ve Ortadoğu politikaları yazılarında değinildiği gibi ABD hala çok uzak ve ancak kendi gözlükleri ile bakabiliyor olaylara. Ruslar da tabii kendi gözlükleri ile, eh ne yapalım yetilerimiz bu kadar, onun için çok seslilik gerek ya!

Hayırlısı ve buna da şükür! Bu  toplantı bir çözüm ışığı olabilir. Irak ve Suriye’de bir çözüm refah ve sükunet demektir ve epeyce iyi haber demektir. Bu toplantı da bir işarettir inşallah! Trump da en azından yeni bir rüzgar getiriyor değil mi?

Advertisements

March 7, 2017 - Posted by | Makaleler / Articles

1 Comment »

  1. İstersen Reisine bizi Suriye belasına bulaştırıp 3.5 milyon Suriyeliyi başımıza musallat edip ülkeyi araplaştırdığı, onlara vatandaşlık verip biz kendi ülkemizde azınlık durumuna düşürdüğü için de teşekkür et. Dangalak arkadaşın Yavuz

    Like

    Comment by Yavuz Besorak | March 7, 2017 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: