Mahmut Tolon

mahmut tolon population evolution articles books kitaplar makaleler

Urla’nın Kavşakları: Döner Kavşak ve Felsefe Kavşağı


Malum Urla meydana Urla’lı filosof Anaksagoras heykeli Haziran 17sinde dikiliyor. Her Belediye başkanının ismi sokaklara verilmişken biraz ayıp oluyordu ayda büyük bir kratere ismi verilen bu doğa bilimlerinin atasının, Urla’da anılmaması! Urla Meydanın alt tarafında Halk bankasının olduğu kavşağa bakarak oturacak! Urla Felsefe Günlerinin kitabı da basıldı. Artık Urla’lı kitapçılardan alabileceksiniz umuyorum.

Urla’nın da üç ünlü kavşağı var, resmi isimler bir tarafa, halk arasında İskele kavşağı, Kuğulu kavşak ve Jandarma kavşağı diye biliniyorlar. Halk’ta  bu isimler artık yerleşti.

Gelin hemşerimizin  heykelinin baktığı kavşağı da Halkbank kavşağı, Dolu Kavşağı, Balım kavşağı gibi dükkan isimleri ile anacağımıza hep beraber Felsefe kavşağı diyelim!

Felsefe deyince haydi biraz şu döner kavşak işine değineyim. Döner kavşak yapmaya meraklı karayollarımız ve şehir plancılarımız var. Yerli yersiz, uysun uymasın, bir sürü döner kavşak. Sadece Urla’da da değil tüm Ege’de Ankara’da, Karadeniz’de, Güneydoğu Anadolu’da!

Çeşmealtı kavşağında örneğin bir de ek tabela koyma gereği hissedilmiş. “Kavşakta olana yol ver” diye. Halbuki her sürücü ehliyeti sahibinin bilmesi gereken bir şey!

İşin güzel tarafı döner kavşakta kimin yol hakkı olduğunu da bilmiyoruz. Uluslararası kurala göre :  Kavşakta olanın kavşağı boşaltabilsin diye yol hakkı vardır! Genelde bizde anayol baba yol kuralı işliyor.

Uluslararası kurallara aykırı olarak! Eski Çeşme yolu buna bir örnek. Gereksiz bir sürü döner kavşak. Saçma sapan akıl ve mantık dışı ve döner kavşakta olanın yol hakkı olduğu kuralı tabii ki işlemiyor.  Felsefeden bahsederken gelin dikkatli sözcükler seçelim ve zarif olmaya gayret edelim. Aptalca (korkarım en uygun betimleme bu! Beyinsizce, salakça falan demek ayıp olabilir!) evet aptalca   yapılan bu kavşaklar sayesinde trafik yavaşlıyor. Tehlikeli darboğazlar oluşuyor.

Bu kavşakların kaldırılması ve yerlerine sola dönüş şeritleri konulması yolu hem hızlandırır hem de daha güvenli kılar. Uluslararası kurallara da uyarız.   Veya yapmayız bildiğimizden şaşmayız! Tüm dünyaya bu bizim anayol baba yol kuralımızı ihraç etmeye gayret ederiz.

Döner kavşak deyip geçmeyin bu bizim Urla’dan Urfa’ya kadar yaygın bir ulusal sorunumuz.

FullSizeRender.jpg

Advertisements

June 4, 2017 - Posted by | Makaleler / Articles

1 Comment »

  1. İlk felsefe kavşağının Urla’da olması çok güzel ve ilginç olur……

    Like

    Comment by Safakural@safakural.com | June 4, 2017 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: